(ВИДЕО) Хаос во Германија: поројни дождови, поплави и урнати куќи, најмалку четворица загинати и над 50 исчезнати

Од:

Најмалку четири лица, меѓу кои и двајца пожарникари, загинаа во Германија, а околу 50 лица се водат како исчезнати откако шест куќи во регионот Ајфел се урнаа поради поројните дождови и поплавите.

Портпарол на полицијата во Кобленц потврди дека четири лица го загубиле животот. Нивните тела биле пронајдени на разни места.

Други 25 куќи се изложени на ризик од уривање во областа Шулд во близина на Аденау, јави телевизијата СВР повикувајќи се на локалната полиција, пренесува Билд.

Некои места се отсечени од светот поради надојдените води. Многу граѓани се качија на покривите на своите куќи чекајќи спасувачките екипи да стигнат до нив со чамци.

Армијата е распоредена за да им помогне на жителите, пренесува Ројтерс. Железничкиот, патниот и речниот сообраќај е во прекин, а пловењето по реката Рајна исто така е запрено.

Обилни дождови се очекуваат и денеска во југозападна Германија, а дождот ќе паѓа се до петок навечер, предупреди германската метеоролошка служба утрово.

Би можело да ве интересира

Олаф Шолц: Гласачите покажаа дека сакаат да бидам идниот канцелар на Германија

Лашет: Тесна борба, унионистите сакаат да ја предводат владата

Излезни анкети: ЦДУ/ЦСУ и СПД освоија по околу 25 проценти од гласовите на изборите во Германија

Катерина Павлова-Николовска

Германците одлучуваат кој ќе биде наследник на Ангела Меркел

Катерина Павлова-Николовска

Германците утре го бираат наследникот на Ангела Меркел

Катерина Павлова-Николовска

Меркел повика да се гласа за Лашет со цел „Германија да остане стабилна“

А1он