ВИДЕО: Хаос во францускиот парламент, Макрон ја искористи „нуклеарната опција“ поради новиот закон

Од:

Ширум Франција се зголемуваат протестите поради новиот закон што претседателот Емануел Макрон денеска го протурка низ парламентот во посебна процедура. Француската премиерка Елизабет Борн искористи специјална уставна процедура за да ја изгласа пензиската реформа на Макрон во парламентот без гласање.

Левичарската опозиција го поздрави овој потег со галама, свирежи и пароли против реформите.

Постапката од член 49 точка 3 од Уставот овозможува донесување закон со кој за две години ќе се зголеми границата за пензионирање на 64 години, по неколкунеделни протести и жестока јавна расправа.

Клучната точка на реформата е да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Дополнително, треба да се зголеми бројот на години потребни за уплата во пензискиот систем, а минималната пензија да се зголеми на 1.200 евра.

Макрон и владата велат дека подоцнежното пензионирање е неопходно за да се извади пензискиот систем од црвено до крајот на деценијата.

Макрон би можел да се соочи со гласање за недоверба

Оние во францускиот парламент кои се против пензиските реформи на Макрон сега имаат помалку од 24 часа да поднесат барање за недоверба. Доколку тој предлог биде одбиен, планот на Макрон за зголемување на старосната граница за пензионирање ќе продолжи. Но, ако парламентот го изгласа, предлогот за промена на законот, односно реформи, е отфрлен, а кабинетот на Макрон мора да поднесе оставка.

Засега не се знае кога точно би можело да се гласа за недоверба, но доколку се случи, се очекува да биде на почетокот на неделата.

Би можело да ве интересира

Пукање во Франција: Шестмина повредени

ВИДЕО: Илегален фестивал во Франција: Се собраа 30 илјади луѓе, отворено истрага

Потврдена пресудата: Саркози мора да помине една година во домашен притвор

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Играчите во паника бегаа од нервозниот бик, животното ги виде црвените дресови и настана хаос

Горан Наумовски

Во денешните немири во Франција уапсени се 291 демонстрант, а повредени се 108 полицајци

(ВИДЕО) Насилни протести во Париз: Искршени излози, запалени барикади