ВИДЕО: Хаос во Аризона, полицијата користеше солзавец, членовите на Конгресот се криеја во подрум

Од:

Полицијата употреби солзавец за да ги растера поддржувачите на правата на абортусот кои демонстрираа пред Конгресот во државата Аризона во саботата.

Пратениците претходно мораа да се засолнат во подрумот на конгресната зграда околу 20 минути, додека беа соочени со илјадници луѓе, поделени во групи на оние кои ја поддржуваат и оние кои ја осудуваат одлуката на Врховниот суд на САД за забрана абортус.

Припадниците на полицискиот тим за вонредни ситуации фрлија солзавец од вториот кат на старата зграда на Конгресот со цел да ги растераат демонстрантите во трговскиот центар лоциран меѓу новите згради на Претставничкиот дом и Сенатот.

Би можело да ве интересира

Индискиот Врховен суд: Сите жени имаат право на абортус

А1он

Абортусот забранет во уште три американски држави

Горан Наумовски

Бајден ја потпиша втората извршна наредба за заштита на правото на абортус

Канзас гласаше против ограничување на правата на абортус

СЗО: Американската забрана на абортусот ќе предизвика проблеми и смртни случаи

Катерина Павлова-Николовска

Судот во Луизијана го блокираше законот за забрана на абортусот

Ана Ололовска