ВИДЕО: Хаос на протестите во Чиле, полицаец турна 16-годишно момче од мост

Од:

Драматични сцени од протестите во Чиле, на кои се гледа како 16-годишен демонстрант паѓа од мост во Сантјаго откако го напаѓа полицијата, го обиколија светот.

На протестот во главниот град на Чиле, поврзан со претстојниот референдум за уставните измени, полицијата во петокот добила наредба да ги разбие демонстрантите, кои фрлале со молотови коктели и камења кон нив.

Кога специјалците тргнале во офанзива на плоштадот „Италија“, момчето на снимката се нашло на мостот опколено од кордонот, а снимен е моментот кога еден од полицајците го удира, а тоа се превртува преку оградата и паѓа од висина од над пет метри во плитката река Мапочо.

Момчето било итно оперирано поради тешките повреди од падот – скршен врат и потрес на мозокот, а неговата состојба и натаму е сериозна.

Според чилеанските медиуми, полицаецот одговорен за бруталниот чин е уапсен во саботата и обвинет за обид за убиство.

Би можело да ве интересира

Каст и Борич одат во вториот круг од претседателските избори во Чиле

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ромските здруженија на протест против полициската бруталност

Катерина Павлова-Николовска

Силен земјотрес регистриран во Чиле

Ана Ололовска

Двајца загинати и 450 уапсени за време на протестите во Чиле

А1он

Вонредна состојба во Чиле, конфликт помеѓу војската и домородците

Ана Ололовска

Албанскиот специјалец кој уби момче што не почитувало полициски час, доби десет години затвор

Жарко Настоски