(ВИДЕО) Хајдај: Бранителите мора да се повлечат од Северодоњецк

Од:

Гувернерот на Луганск, Сергеј Хадај денеска изјави дека бранителите на Северодоњецк мора да се повлечат од клучниот град.

dobivaj vesti na viber

– За жал, мораме да ја повлечеме нашата војска од Северодоњецк, останувањето на позициите нема смисла. Бројот на загинати расте, напиша Хадај на Телеграм.

Тој додаде дека 90 отсто од домовите во Северодоњецк се уништени или сериозно оштетени.

Хадај исто така наведе дека руските сили го зазеле селото Николајевка во Луганск, но оти украинските сили успеале да ја запрат руската офанзива во областа Боровск, како и дека одбиле напад врз јужно предградија на Лисичанск.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Разговарав со Папата

Ана Ололовска

Украинската армија тврди дека од почетокот на војната убиени се над 43.000 руски војници

Ана Ололовска

Русија не прифаќа демилитаризација околу нуклеарката Запорожје, вели претставникот во ОН

А1он

Резников: Во Украина пристигнаa ракетни фрлачи од Велика Британија

А1он

Русите подготвуваат измама за Зеленски, соопшти украинската разузнавачка служба

А1он

Валас: Малку е веројатно дека Путин ќе успее да ја окупира Украина