ВИДЕО: Грузија – една од последните опции за спас на Русите од мобилизација

Од:

Колoни возила и натаму има на руско-грузиската граница. Според дел од информациите редицата е долга 10 километри, но дел од информациите говорат дека колоната се портега до најблискиот град кој е на 30 километри. Гранцита со Грузија, Русите кои се обидуваат dа се извлечат од мобилизацијата можат да ја поминат само со автомобили.

dobivaj vesti na viber

Неколкумина усепале да преминат на грузиска стана со велосипеди или со тротинети јавувa Би-би-си. Лу]ето на граничниот премин чекаат со часови, се жалат дека нема каде да јадат и да одат во тоалет пренeсува британскиот јавен сервис.

Грузија е една од последните земји во која на Rусите не им е потребна виза за влез. Отворени се и границите на Казахстан и на Монголија, но се чини дека интереsот за влез во Грузија е најголем. Естонија, Летонија и Литванија веќе ги затворија границите за најголем дел руски граѓани. Финска најави дека исто така наскоро ќе ја затвори границата.

Би можело да ве интересира

Украина отвори линија за предавање на руските војници: „Се јавуваат до 100 дневно“

Руските резервисти масовно гинат копајќи ровови и во нападите врз Бахмут тврдат Британците

Кремљ: Нема потреба од претседателски декрет за завршување на мобилизацијата

Шојгу објави крај на мобилизацијата во Русија

ВИДЕО: Путин им покажа како се пука на новите војници

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Молотов коктел фрлен во регрутен центар кај Москва