(ВИДЕО) Грозоморни детали за масакрот на Тајланд: Убиени бремена негувателка и двегодишни деца

Од:

Поранешниот полицаец Пања Камларб уби најмалку 34 лица, од кои повеќето деца, во градинка во североисточната провинција Нонг Буа Лам Пу во Тајланд. Убиецот вооружен со пушка, пиштол и нож влетал во градинката и отворил оган. Пукал по случаен избор и кон минувачите додека бегал од дневен престој. Убил и учителка која била бремена во осмиот месец.

Три од убиените деца биле на две години, јавува Ројтерс, цитирајќи претставник на локалната полиција. Од полицијата велат дека бил очигледно под дејство на дрога. По масакрот, тој побегнал дома со својот пикап каде ги убил сопругата, синот и на крајот себеси.

При доаѓањето на напаѓачот во градинката имало околу 30 деца, што е значително помалку од вообичаено. Причина за ова е силниот дожд, велат мештаните.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пожар на танкер во Тајланд, еден загинат

Ана Ололовска

Најмалку еден човек загина при напад врз полициски комплекс во Тајланд

А1он

Лидерот на Хонг Конг позитивен на коронавирус по самитот на АПЕК на Тајланд

А1он

Тригодишно девојче го преживеа масакрот во Тајланд

Горан Наумовски

Само едно дете го преживеа масакрот во Тајланд, семејства се собираат околу градинката држејќи детски играчки во рацете

А1он

(ВИДЕО) Први снимки по страшниот масакр во Тајланд: Одекнува липање пред градинка

А1он