ВИДЕО: Градоначалникот на Бриж избоден со нож во вратот, опериран и е вон животна опасност

Од:

Градоначалникот на Бриж во Белгија, Дирк Де Фов (62) денеска беше прободен со нож во вратот, а по операцијата закрепнува и е вон животна опасност, додека неговиот напаѓач е уапсен, објави обвинителството на градот.

– Тој е добар, но мора да остане во болница до утре, додаде обвинителството во соопштение.

Според првичните извештаи, градоначалникот, кој исто така е адвокат, бил нападнат од поранешен клиент кого некогаш го бранел на суд.

Локалните медиуми јавуваат дека градоначалникот во моментот на нападот бил со својот возач, кој веднаш го префрлил во болницата, каде му била санирана раната.

Би можело да ве интересира

Инцидент во Италија, вооружено лице нападна вработен во миланската катедрала Дуомо

А1он

Русија планира да одговори со нуклеарно оружје на каков било ракетен напад

А1он

Од грчките острови во Белгија пристигнаа 18 деца бегалци без придружба

А1он

Белгиска компанија произведе стопроцентно вештачки дијамант

А1он

Од компликации поврзани со коронавирусот, почина тригодишно дете во Белгија

Горјан Грнчаровски

Белгија воведува построги мерки против Ковид-19

Ана Ололовска