ВИДЕО: Гори 35-катнa зграда во близина на Бурџ Калифа

Од:

Триесет и петкатницата Емар Солитер, која се наоѓа во близина на познатиот Бурџ Калифа, највисоката зграда во светот, се запали рано утринава во Дубаи.

Во овој пожар делумно изгорел пасијансот, јавуваат локалните медиуми. Пожарот е локализиран, но засега нема информации за жртви.

Зграда му припаѓа на енергетскиот гигант Емар.

Емар и канцеларијата за медиуми на градот-држава Дубаи исто така не издадоа никакво соопштение.

Повикувајќи се на очевидци, локалните медиуми јавуваат дека пожарот започнал во долниот дел од зградата, а потоа се проширил нагоре.

Дубаи, градот на облакодери, извести за голем број пожари во своите високи згради во последниве години.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Џеда продолжи изградбата на највисоката кула во светот, ќе биде 1.000 метри

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Авион со 167 патници се запали во воздух

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Дубаи: 16 лица загинаа во пожар во станбена зграда

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Медведев се „расплака“ по победата во Дубаи

Предраг Петровиќ

Новак го победи Хуркач и се пласира во полуфиналето во Дубаи

Предраг Петровиќ

Дубаи го укина данокот на алкохол