(ВИДЕО) Големи протести во Кина поради мерките против Ковид: „Укинете го локдаунот“

Од:

Протести против строгите рестриктивни мерки за спречување на ширењето на Ковид-19 избувнаа во неколку кинески градови, вклучително и во финансискиот центар Шангај, речиси три години од почетокот на пандемијата.

Новиот бран на незадоволство беше поттикнат од пожарот што во четвртокот избувна во зграда во главниот град Урумчи во регионот Ксинџијанг, при што загинаа десет лица.

Гневот на јавноста беше предизвикан од сомневањата кои почнаа да се шират меѓу корисниците на Интернет, дека станарите на зградата не можеле навреме да избегаат бидејќи зградата е делумно затворена, што градските власти го отфрлија.

Жителите на Шангај, најнаселен кинески град и финансиски центар, се собраа во саботата вечерта на улицата Вулумуки, именувана по Урумчи, на бдеење што се претвори во протест рано наутро во неделата.

Додека поголема група полицајци ги чуваше, насобраните демонстранти држаа празни листови хартија, симбол на демонстрантите против цензурата. После тоа, како што е прикажано на видео објавено на социјалните мрежи, тие почнале да викаат: „Отстранете го заклучувањето во Урумчи, укинете го заклучувањето во Ксинџијанг, укинете го заклучувањето во цела Кина!“

Би можело да ве интересира

Пекинг за соборување на балонот: Побаравме од САД да го решат мирно, тие инсистираа на сила

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Американците го срушија кинескиот балон, објавена снимка

Кина: Се продлабочува заемната доверба со Русија

Предраг Петровиќ

Кина: Наводниот шпионски балон над САД е метеоролошки уред

ВИДЕО: Кинески шпионски балон лета над САД, тврди висок претставник на американската одбрана

Ана Ололовска

Кинеска провинција дозволи невенчаните парови легално да имаат деца

А1он