ВИДЕО: Голема поплава во Сиднеј

Од:

Големи области на најголемиот австралиски град беа под вода во неделата, откако обилните врнежи предизвикаа сериозни поплави во ниските области – при што нивото на водата достигна 1,5 метри во некои предградија.

dobivaj vesti na viber

Државната служба за итни случаи на Нов Јужен Велс ги советуваше евакуација на жителите од неколку области, предупредувајќи дека дождот нема да престане барем до понеделник.

Медиумите јавуваат дека во областа Сиднеј од почетокот на месецот веќе наврнало четири пати повеќе дожд отколку што вообичаено паѓа во цел јули.

Австралиската служба за метеорологија предупреди дека нивото на водата во регионот би можело да се зголеми барем толку високо како што беше во март, кога големи делови од истите области на градот доживеаја сериозни поплави.

Би можело да ве интересира

При хакерски напад загрозени личните податоци на повеќе од 10 милиони жители на Австралија

А1он

ОН: Австралија ги прекрши човековите права на домородно островско население

Ана Ололовска

Австралискиот премиер оддаде почит на кралицата Елизабета Втора со церемонија на положување венци

(ВИДЕО) Момче е застрелано од таткото на девојката, се обидело да му упадне во куќата

Горан Наумовски

Во Австралија запленета дрога вредна 1,1 милијарда долари

Ана Ололовска

Австралискиот премиер изјави дека е можна истрага за сагата на неговиот претходник со тајното „министерување“

Ана Ололовска