ВИДЕО: Голем протест во Берлин против антиковид мерките

Од:

Илјадници луѓе денеска во Берлин протестираа поради владните антиковид мерки и покрај забаната за собири.

Германската полиција забрани девет планирани собири за денеска, а над 2.000 полицајци беа распоредени во Берлин.

Судот дозволи протести до 500 луѓе за денеска и утре. Протестите се организирани по дебатата во Германија дали да се воведат ограничувачки мерки за невакцинираните лица.

На почетокот на август во Берлин беа одржани слични протести, што заврешија со судири со полицијата и стотина приведени луѓе.

Во меѓувреме, контрапротестот организиран како поддршка на владините мерки против Ковид-19 привлече голем број луѓе.

Би можело да ве интересира

Во Германија вакцинација во верски објекти, во спортски сали и во јавниот превоз

Скандал во Германија: Речиси 9.000 лица наместо вакцина примиле физиолошки раствор

Вознемирувачки снимки на полициската бруталност во Берлин-ја фаќа за врат, па на земја

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Протести против ковид мерките и во Берлин, демонстрантите се судрија со полицијата

Германија ги менува правилата на границите и воведува нова корона карта

Катерина Павлова-Николовска

Делта-сојот стана доминантен во Германија и во Белгија

Катерина Павлова-Николовска