ВИДЕО: Голем протест на жителите на Херсон

Од:

Масовен мирен собир почна на Плоштадот на слободата, во центарот на градот Херсон, во близина на зградата на регионалната државна администрација заземена од руските воени сили, јави Укринформ.

Дементиј Били, шеф на регионалниот огранок на Комитетот на гласачи на Украина, објави видео од митингот на Фејсбук.

Од снимката се гледа дека плоштадот е целосно исполнет со жители на Херсон кои држат украински знамиња и извикуваат „Херсон е Украина!“.

Жителите на Херсон и вчера одржаа митинг против агресорот и одбија да ја земат крвавата „хуманитарна помош“ на непријателот, наведе Укринформ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Зеленски објави важна вест: Утре..

Каква е реалната ситуација на терен: За Украинците отчукува часовникот, нема големи шанси за пробив

Цените на нафтата паѓаат, Русија и Саудиска Арабија планираат да ја зголемат понудата

Русија: Уапсивме човек од Крим кој и даваше информации на Украина

(ВИДЕО) Путин се сретна со поранешниот командант на „Вагнер“: „Од сега па натаму работи за мене“

Украински дрон погоди руска електрана