ВИДЕО: Голем пожар во Мадрид, гори хотелот „Нуево“

Од:

Голем пожар избувна во хотелот„ Нуево“ во Мадрид, а снимките покажуваат како високи пламени јазици и столб од црн чад се издига од маркантната висококатница во шпанскиот главен град. Може да се забележи дека дури и буквите на таблата на покривот на хотелот се во оган.

Хотелот се наоѓа веднаш до северниот дел од главната обиколница М-30 во Мадрид. Првичните извештаи на шпанските медиуми наведуваат дека сè уште нема индиции за причината за пожарот, ниту дали има повредени.

Најмалку пет противпожарни екипи се обидуваат да ја скротат огнената стихија.

Отворен во 2005 година, хотелот со 225 соби е познат по својот импресивен атриум висок 40 метри.

Би можело да ве интересира

Шумски пожар беснее западно од Барселона, уништени 1.100 хектари

Ана Ололовска

Делови од Шпанија повторно се затвораат и се воведува полициски час

Ана Ололовска

„Заклучувањето“ на Шпанија за време на пандемијата беше противуставно, вели Уставниот суд

Жарко Настоски

Шпанија го враќа полицискиот час и други мерки поради младите

Ана Ололовска

Пред новите преговори, Мадрид не сака ни да слушне за референдум за независност на Каталонија

Жарко Настоски

Шпанскиот Суд на ревизори бара Пуџдемон да врати 1,9 милиони евра во буџетот

Ана Ололовска