ВИДЕО: Голем пожар ја зафати една од кулите на Светскиот трговски центар во Нигерија

Од:

Пожар избувна во една од кулите на Светскиот трговски центар во главниот град на Нигерија, Абуџа. На снимките од местото на настанот се гледа густ чад што се издига од погорните катови на зградата.

Масивната кула, која сè уште е во изградба, е обвиена во оган и чад, а противпожарните служби се трудат да го скротат пожарот.

Засега не се појавија информации за потенцијални жртви, а компанијата која управува со објектот соопшти дека пожарот бил изгаснат пред да предизвика значителна штета. Според локалните медиуми повикувајќи се на очевидци, пожарот најверојатно бил предизвикан од краток спој во градежната опрема.

Развојот на Светскиот трговски центар започна уште во 2010 година, а масивниот проект првично беше планиран да заврши во 2013 година. Комплексот кој се проценува дека чини околу 1 милијарда американски долари, беше дизајниран да опфати шест кули, трговски центар и хотел, но тој и денес е во фаза на изградба.

Би можело да ве интересира

Гори земјоделска задруга во тетовска Брвеница, пожарникарите со часови се обидуваат да го скротат огнот

А1он

Пожар во интернат во Танзанија, изгореа десетмина ученици

А1он

Повторно гори депонијата кај „Борис Трајковски“, црниот чад и лошиот мирис се шират низ Карпош

Кристијан Ландов

Поради пожарите масовно се евакуираат жителите од Орегон и Калифорнија

А1он

ВИДЕО: Голем пожар во Бејрут, се запали склад за гуми во бесцаринската зона на пристаништето

А1он

Голем пожар во предградиe на Атина, жителите се евакуираат кон блиската плажа

А1он