(ВИДЕО) Голем број Албанци вчера во Лондон го прославија Денот на независноста на нивната земја

Од:

Голем број Албанци синоќа излегоа на улиците на Лондон за да го прослават Денот на независноста на нивната земја. На бројни видеа од центарот на Лондон се гледаат мажи и жени во скапи автомобили како веат албански знамиња додека полицајците бараат од нив да го запрат сообраќајот.

„Полицијата е известена дека на одредени патишта се собира поголема група возила. Нашите припадници веднаш излегле на терен за да се минимизира можноста за нарушување на сообраќајот“, се вели во соопштението на полицијата. Оттаму додаваат дека при полициската акција е приведено едно лице.

Додека мажите во автомобили свиреа и лебдеа, девојчињата во народни носии изведуваа традиционални народни ора, а беа фрлани и петарди. Снимките и фотографиите кои се раширија на социјалните мрежи предизвикаа бурни реакции кај другите жители на Лондон, пишува Дејли Мејл.

„Албанците во Лондон кои го прославуваат Денот на независноста себично ги блокираа плоштадите Странд и Трафалгар додека луѓето го напуштаа киното во 22 часот“, беснее еден корисник на Твитер. „Една од причините што ми требаше толку долго да се вратам дома вчера“, додаде друг корисник.

Би можело да ве интересира

Хорор во Лондон: Маж остави фетус во кутија пред болница

Горан Наумовски

Син 33 пати со нож го избодел неговиот татко во Лондон: „Немам што да изгубам, со години ме силуваше и малтретираше“

А1он

ВИДЕО: Пукање во Лондон, тешко повредено седумгодишно девојче

Градоначалникот на Лондон: Брегзит не функционира

А1он

Труење на божиќна забава во Лондон: Околу 200 луѓе завршиле во болница

А1он

(ВИДЕО) Стампедо на концертот на Асаке во Лондон: 8 однесени во болница, 4 во критична состојба

Горан Наумовски