ВИДЕО: Глечер на Швајцарските Алпи потклекнува пред глобалното затоплување

Од:

Во Швајцарија, на Алпите, долниот дел на глечерот Туртемањ се одвои од горниот дел, а спектакуларниот настан, кој се очекуваше со денови, ги засили предупредувањата за даелкусежните последици од глобалното затоплување.

Предупредување најпрво беше дадено за друг алпски глечер, оној на Плапинцио, кој се наоѓа во масивот на Мон-Блан, на француско-италијанската граница. Сепак, рушењето на глечерот се случи во Швајцарија, поточно на глечерот Тортемањ, во кантонот Вале. Лавината од парчиња мраз е снимена од сведоци на тажниот спектакл.

Глечерот стануваше потенок од година на година, и се закануваше да се урне. Сега е готово. Долниот дел на глечерот Туртемањ се одвои од горниот дел.

Настан, кој според специјалистите треба да предупреди уште еднаш за последиците од глобалното затоплување. Сепак, ова не е изолирана катастрофа и уште еднаш ги доведе во прашање човековите активности и нивните влијанија врз природата.

Би можело да ве интересира

Швајцарија избра американски Ф-35, наместо француските „Рафали“, Макрон ја откажа посетата на неговиот швајцарски колега

Ана Ололовска

Премиерот Заев и швајцарската Амбасадорка Зутер Техада: Имаме одлични билатерални односи и продолжуваме со заедничка реализација на проекти од интерес за граѓаните

А1он

ВИДЕО: Необично силна луња ја погоди Швајцарија, ветрот корнеше дрвја во Цирих

Жарко Настоски

ВИДЕО: Град ги столчи Германија, Швајцарија и Франција, има повредени во страотното невреме

Жарко Настоски

Швајцарците ќе гласаат на референдум за забрана на вештачки пестициди

Ана Ололовска

Исландските глечери се намалуваат многу брзо, им се заканува целосно исчезнување

Ана Ололовска