ВИДЕО: Гласовите на „референдумот“ на истокот на Украина ги собираат вооружени војници

Од:

Во окупираните територии на Украина на исток денеска се одржува „референдум“ за присоединување кон Русија. Колку е демократски процесот докажува видеото од надзорната камера која го прикажува процесот на собирање гласови од куќите.

dobivaj vesti na viber

На видеото се гледа како член на изборната комисија се качува по скалите на зградата придружуван од двајца војници вооружени со пушки.

„Ова се „референдуми“ во источна Украина. Руските окупаторски сили буквално доаѓаат пред вратите на луѓето со пушки во рака и собираат „гласови““, напиша на Твитер Кевин Ротрок, уредник на рускиот независен портал Медуза, кој ја сподели снимката.

Западот и Украина со денови предупредуваат дека се работи за лажен референдум чија цел е окупираните делови да се прогласат за руски територии.

Би можело да ве интересира

Украина почнува да верува дека може да го ослободи Крим: „Ова е клучен момент“

Ана Ололовска

Макрон и Зеленски разговараа за нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена снимка од бегството на рускиот конвој од Лиман, целосно е уништен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во ослободениот Лиман горат руски знамиња, објавена е снимка

Ана Ололовска

Германија, Данска и Норвешка подготвуваат нова испорака на оружје за Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ослободен бранител на Азовстал: Не изгладнуваа, нè мачеа со струја и игли

Ана Ололовска