ВИДЕО: Германија и Холандија оковани во мраз и снег, бурата „Дарси“ е најстудениот бран зимава

Од:

Сообраќајот и денеска се одвива отежнато во Германија и Холандија, поради обилниот снег и ледените температури кои ги донесе бурата „Дарси“ што ги зафати Централна и Северна Европа.

За денеска беше планирано холандските деца да се вратат во училиштата по паузата поради коронавирусот, но поради временските прилики тоа е одложено.

Синоќа камиони останаа заглавени во снегот на автопатот А4 кај Гера во источна Германија, додека дел од автопатот А7 кај Гетинген во северна Германија е затворен поради блокирани камиони, пренесува агенцијата ДПА.

Германската железница Дојче Бан соопшти дека сообраќајот се уште е во прекин во делови од централна и северна Германија и дека возовите на долги релации не работат на правците североисточно од Франкфурт, западно од Берлин или југозападно од Хамбург.

Холандската железница НС информира дека денеска во Холандија се очекува „многу ограничена услуга“. За денеска беше најавено и дека стотици илјади холандски деца ќе се вратат во основните училишта по строгиот „локдаун“ што започна пред божиќните празници. Наместо тоа, за многумина, ова е уште еден ден дома, откако вчера снежна бура ја погоди Холандија и го наруши сообраќајот низ целата земја.

Би можело да ве интересира

Германија ја обвинува Русија за провокација на границата со Украина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пролетен снег ја завеа Хрватска

Жарко Настоски

Германија ќе донесе национални правила за коронавирус

Ана Ололовска

Холанѓани го кршат туристичкиот мраз во Грција: пристигнаа на Родос на тест-одмор под строги мерки

Жарко Настоски

Меркел го откажала терминот за вакцинација против Ковид-19

Ана Ололовска

Германија независно од ЕУ ќе преговара за набавка на „Спутник В“

Ана Ололовска