ВИДЕО: Францускиот премиер Кастекс ја прими првата доза од вакцината на „АстраЗенека“

Од:

Премиерот на Франција, Жан Кастекс, денеска ја прими првата доза од вакцината на компанијата „АстраЗенека“ во болницата Бегин, во Сен Манде, близу Париз.

Вакцината треба да ги увери Французите во нејзината исправност, по краткиот прекин на имунизацијата со неа против Ковид-19.

-Не почувствував ништо, иако сум малку нежен, коментираше 55-годишниот премиер.

Два часа порано, Високиот орган за здравство (ХАС) даде зелено светло за продолжување на вакцинацијата „без одлагање“ со вакцината на „АстраЗенека“, истовремено препорачувајќи таа да биде резервирана за лица на возраст од 55 години и повеќе.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Судири меѓу полицијата и противниците на здравствениот пасош на Елисејските полиња

Ана Ололовска

Повторно демонстрации во Франција против здравствениот пасош и вакцинацијата

Ана Ололовска

Франција спаси 42 мигранти на брод во Ламанш

Ана Ололовска

САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Жарко Настоски

ЕМА ја препорача вакцината на Модерна за деца од 12 до 17 години

Жарко Настоски

Макрон нареди да се отворат серија истраги околу шпионскиот софтвер „Пегаз“

Жарко Настоски