(ВИДЕО) Филмска потера пред Ватикан: Албанец ја проби блокадата со автомобил, полицијата пукаше во гумите

Од:

Филмската потера се случи денеска пред самиот Ватикан. Италијанските карабинери биле принудени да пукаат во гумите на возило чиј возач одбил да запре откако ја пробил полициската ограда на улицата Павле VI, објави италијанскиот „Кориере дела сера“.

dobivaj vesti na viber

Наместо да застане, возачот на БМВ дал уште посилен гас па следела потера, а автомобилот конечно бил запрен од полициска блокада кога БМВ удрило во оклопно возило.

Полицијата потоа го опколила автомобилот, но возачот се забарикадирал, па морале да го скршат стаклото за да го извлечат, а откако ги нападнал, тие употребиле електричен пиштол за да го приведат.

Двајца полицајци се повредени и пренесени во болница, но не се во животна опасност.

Сето тоа се случило пред многу туристи кои се собираат во близина на плоштадот Свети Петар каде го чекаат традиционалното обраќање на папата Франциско.

Насилникот е 39-годишен албански државјанин, а бил под дејство на дрога и по апсењето бил пренесен во полициска болница.

Би можело да ве интересира

Орбан во посета на Ватикан

Ватикан го нарече бомбардирањето на болницата во Мариупол „неприфатливо“

А1он

Ватикан на руската Влада и изразил загриженост поради војната во Украина

Ана Ололовска

Папата Франциск ги критикуваше лажните вести за коронавирусот и вакцините

А1он

Минхенскиот надбискуп Маркс повикува на длабоки реформи во Римокатоличката црква по извештајот за злоставувања

А1он

Ватикан застана во одбрана на папата Бенедикт по обвинувањата дека знаел за сексуалните злоставувања во црквата

А1он