ВИДЕО: Ескалираа масовните протести во Брисел против мерките, „летаа“ факели и солзавец

Од:

Денеска во Брисел се одржува масовен протест против епидемиолошките мерки. Илјадници луѓе се собраа утрово во 11 часот и тргнаа на „прошетка за слобода“. Според првичните проценки на полицијата, на улиците има десетици илјади луѓе, додека организаторите велат дека има повеќе од сто илјади.

dobivaj vesti na viber

Демонстрантите кои маршираат низ улиците на Брисел тврдат дека „ја бранат демократијата, човековите права и правото на устав“. Ова е петти протест против мерките во последните два месеци, а претходните четири ги одбележаа насилство и судири со полицијата.

Демонстрантите, собрани во поголем број отколку на претходните собири, носеа натписи против премиерот Александар Де Кро и ковид потврди, пренесува Франс прес.

До насилство дојде и денеска. Демонстрантите почнаа да фрлаат факели, а полицијата одговори со солзавец.

Би можело да ве интересира

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска

Ким ѝ нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за Ковид-19 во Пјонгјанг

Ана Ололовска

Градските власти во Шангај презентираа распоред на активности за постепено враќање на животот во нормала

Ана Ололовска

Повеќе од 18.000 случаи на коронавирус потврдени во Северна Кореја

Ана Ололовска

Бајден: Еден милион починати поради Ковид-19 е трагична пресвртница

А1он