ВИДЕО: Еруптираше подморски вулкан во Поцификот, неколку земји предупредија на цунами

Од:

Неколку држави издадоа предупредување за цунами откако еруптираше подморски вулкан во Тихиот океан. Меѓу државите се Тнга и Ноз Зеланд, а САД издадоа исто предупредување за америкасна Самоа.

Жителите на Тонга сведочат дека пепела пажа над главниот град на државата. Се работи за најнова ерупција на вулканот Hunga Tonga-Hunga Haʻapai.

Можеше буквално да се чуе ерупцијата – сведочат дел од жителите на Тонг на социјалните мрежи.

Би можело да ве интересира

Се зголеми смртниот биланс од ерупцијата на вулканот Семеру во Индонезија

Ана Ололовска

Лошите временски услови ги отежнуваат напорите за пронаоѓање на исчезнатите по ерупцијата на вулканот Семеро

Ана Ололовска

ВИДЕО: Расте бројот на жртвите од ерупцијата на вулканот на Јава

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Силна ерупција на вулкан на островот Јава

Катерина Павлова-Николовска

И по четири недели активен вулканот Кумбре Виеја на Ла Палма

Ана Ололовска

Протокот на лава од вулканот на Ла Палма станува посилен и побрз

А1он