ВИДЕО: Епл ги блокираше телефоните кои беа украдени за време на немирите во САД

Од:

Во САД, оваа недела група на вандали се судираат со полицијaта и уништуваат разни бизниси поради полициското убиство на афроамериканецот Џорџ Флојд.

Американските медиуми јавуваат дека се ограбени неколку вакви продавници на мобилните телефони Ајфон.

Крадците изнеле огромен број на Ајфони, но не требаше многу за компанијата „Епл“ да одговори на анархијата и дивјаштвото.

По социјалните мрежи се појавија фотографии дека украдените телефони автоматски се блокирани и на нив се појавуваат соопштенија да бидат вратени.

Компанијата моли да се вратат незаконски добиените телефони во продавницата и предупредува дека ќе го лоцира местото на телефонот со пренос на информација до властите.

„Епл“ веќе неколку години поседува одлична заштита од крадци.

При кражба на мобилен телефон од продавницата, гаџетот автоматски се блокира и станува бескорисно „железо“.

Би можело да ве интересира

САД загрижени од ненајавените воени вежби на Русија во Белорусија

Ана Ололовска

САД ставија 22 земји на „опасната“ листа, во кои не е препорачливо да се патува

Ана Ололовска

Фаучи: Ковид-19 може да остане со нас засекогаш како ендемска болест

Ана Ололовска

Блинкен в четврток во Берлин

Ана Ололовска

Илјадници летови во САД и Канада се одложени поради снежно невреме

Ана Ололовска

Три лица повредени, уништени 30 монтажни куќи при снежно невреме во САД

Ана Ололовска