ВИДЕО: Експлозија во преполна џамија во Кандахар, десетици мртви и ранети

Од:

Најмалку 32 верници загинаа во силната експлозија во шиитската џамија во авганистанскиот град Кандахар, за време на петочната молитва, 53 лица се тешко повредени.

Бројот на жртви постојано расте.

Иако се уште никој не ја презеде одговорноста за нападот, се претпоставува дека се работи за бомбаш-самоубиец.

Лекар од локалната болница изјави дека во моментов се примаат многу пациенти, од кои повеќето се во многу сериозна состојба.

Пред точно седум дена речиси идентична експлозија имаше и во џамија во провинцијата Кадуз, каде најмалку 100 лица загинаа, а за која се уште никој не ја презеде одговорноста.

Светските медиуми, вклучувајќи ги и Би-Би-Си и АФП, јавија дека ова е војна што ИД ја води против талибанците.

Иако членовите на милитантната група често истакнуваат дека ИД била „истребена“ од Авганистан и дека сите нејзини членови ја напуштиле земјата минатиот месец, познавачите на ситуацијата се убедени дека лидерите на ИД користат бомбаши самоубијци за да предизвикаат што поголема штета и да ги поразат талибанците.

Би можело да ве интересира

Талибанците воведоа низа ограничувања за медиумите

А1он

ОН бараат итна поддршка за авганистанските банки

А1он

ОН предупредуваат на колапс на авганистанскиот банкарски систем

Ана Ололовска

Авганистан: Талибанците бараат од ТВ мрежите да не прикажуваат серии со жени

Ана Ололовска

ВИДЕО: Воена парада во Кабул

Ана Ололовска

Најмалку три лица загинаа во експлозија во џамија во Авганистан