ВИДЕО: Експлозија во московска ковид-болница со 700 пациенти

Од:

Во монтажна болница во Москва, во која се сместени над 700 пациенти болни од Ковид-19, попладнево се случи експлозија во дел од системот за довод на кислород, по што на социјалните мрежи се појавија снимки од објектот, од кој излегува густ бел чад.

Според првичните информации од надлежните, експлозијата се случила во дел од болницата кој се уште не бил пуштен во употреба, а нема повредени меѓу пациентите и вработените.

Државната агенција Тасс јави дека болницата продолжила со нормална работа по експлозијата.

Некои медиуми пишуваат дека во инцидентот е повреден еден повозрасен човек, како и дека околу 80 пациенти биле евакуирани откако се случила експлозијата.

Би можело да ве интересира

Секој четврти Русин веќе е отпорен на ковид-19, тврди функционерката Попова

Жарко Настоски

По САД и Русија се повлекува од Договорот за отворено небо

Ана Ололовска

Русија во моментов испитува 1.500 мутации на Ковид-19

Ана Ололовска

Бројот на случаи на коронавирус во Русија надмина 3,5 милиони

Ана Ололовска

Некој од Вирџинија, каде што е седиштето на ЦИА, се обидел да го хакне Твитер-профилот на руската вакцина „Спутник V“

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Русите во паника поради екстремната зима: Ни пристигна „балканско чудовиште“

Ана Ололовска