ВИДЕО: Експлозија на бомба во Лион, осум лица се повредени

Од:

Во центарот на Лион на улицата Виктор Иго, меѓу плоштадот Белкур и железничката станица Лион-Пераш, околу 17 часот и 40 минути експлодира бомба, јавува дописникот на МИА.

Според министерството за внатрешни работи, осум лица се повредени. Експлозивната направа била рачно направена. Овој трговски дел на градот е опколен од силите на редот.

Префектуарта на Лион ја потврди експлозијата и бара поради безбедност на граѓаните да го избегнат овој регион.

Би можело да ве интересира

Пожар во руски центар за истражување на вирусите

Татјана Ташкова

Евакуирани околу 900 мигранти кај Ламанш во Франција

Ана Ололовска

Макрон најави поостра политика кон имиграцијата и азилот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пензиски реформи во Франција, адвокатите штрајкуваат

Десетина семејства на француски џихадисти го тужат министерот Жан Ив Ле Дриан

Ана Ололовска

Макрон користи апликација за контрола на своите министри и нивната активност

Ана Ололовска