ВИДЕО: Еден од најголемите протести во историјата на Израел се одржа вчера

Од:

Стотици илјади луѓе синоќа протестираа во Израел против планираните реформи во правосудството, десетта сабота по ред.

Протестите не покажуваат знаци на забавување, а во некои градови е забележан рекорден број учесници, јавуваат израелските медиуми.

Си-Ен-Ен пишува дека на улиците излегле околу половина милион луѓе.

Само во Тел Авив се собраа околу 240.000 демонстранти, а во Хаифа многу помалку, околу 50.000.

Протести против контроверзната реформа се одржаа и во Ерусалим, Бершеба, Еилат и неколку други градови.

Пред неколку дена, израелскиот претседател Исак Херцог за прв пат јавно проговори против плановите на десничарската влада. Тој рече дека реформата во судството е грешка, дека е репресивна и дека ги поткопува демократските основи на Израел.

Тој рече и дека е договорен компромис меѓу поддржувачите и противниците на реформата. Деталите за компромисот се уште не се познати на јавноста. Клучните елементи на реформата би можеле да поминат на последното гласање во парламентот следната недела, објавија израелските медиуми.

Би можело да ве интересира

Израелците пет месеци протестираат против реформите во судството

Договорениот прекин на огнот во Појасот Газа не се почитува, Палестинците истрелаа ракети кон Израел

Ана Ололовска

Двајца Палестинци загинаа во израелска операција

Ана Ололовска

Израелците го убија лидерот на Исламскиот џихад: 25 лица, меѓу кои и жени и деца, загинаа во акцијата

Сириски медиуми: Израел истрела проектили на градот Хомс, повредени тројца цивили

Илјадници Израелци повторно излегоа на улиците за реформи во судството

Ана Ололовска