ВИДЕО: Џонсон ја крена ногата на маса додека разговараше со Макрон

Од:

Од стапувањето на должност на новиот британски премиер Борис Џонсон минаа месец дена до неговото прво патување во странство, но затоа, пак, тој брзо се раскомоти во резиденцијата на францускиот претседател Емануел Макрон, каде што во еден момент ја крена ногата и ја стави на блиската масичка, пренесува „Ројтерс“.

Џонсон беше снимен како на шега ја крева ногата и го потпира стапалото на маса во Елисејската палата, по што ги поздрави фоторепортерите во собата, додека Макрон, гледајќи во тоа, се чини дека се забавуваше, пренесе агенцијата.

Ова се случи откако двајцата лидери се обратија пред новинарите во дворот на Елисејската палата, каде Макрон предупреди дека нема доволно време за целосно да се измени договорот за брегзит пред 31 октомври, кога истекува рокот на Велика Британија за напуштање на ЕУ.

Елисејската палата соопшти дека разговорите биле конструктивни и темелни.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Макрон ги избрка израелските полицајци од француската црква во Ерусалим

Драган Поповски

Макрон: Негирањето на Израел како држава е нова форма на антисемитизам

Трамп најави дополнување на листата за забрането патување во САД

Драган Поповски

Трамп: САД имаат план за новиот корона вирус

Ана Ололовска

Минатата година во Франција над 130.000 лица побарале азил

Ана Ололовска

Сенатот одобри правила за постапката за отповикување на Трамп

Ана Ололовска