ВИДЕО: Џип покоси луѓе во пешачка зона во Германија – загинаа четворица, меѓу нив и татко и бебе

Од:

Страотен инцидент се случи попладнево во Германија, кога возач на џип влета со голема брзина во пешачка зона и газеше луѓе цел километар пред да запре.

Загинати се најмалку четворица луѓе, меѓу кои и татко и бебе, јавија германските медиуми, а има и преку десет повредени лица.

Според полицијата, возачот, кој е уапсен, е 51-годишен локален жител на градот Трир. Снимка од апсењето беше објавена на социјалните мрежи.

Еден од очевидците рекол дека голем сив „Ренџ Ровер“ поминал низ пешачката зона со огромна брзина и дека луѓето ги „фрлал во воздух“.

Полицајците ги предупредиле луѓето да го избегнуваат местото на несреќата.

Локалните медиуми известуваат дека полицијата уште не знае кои биле мотивите на возачот за инцидентот.

Би можело да ве интересира

Германија пред одлука за целосен прекин на воздушниот сообраќај поради пандемијата

Жарко Настоски

ВИДЕО: Хаос во Франкфурт, маж со нож ранил неколку лица

Ана Ололовска

Шпан бара ограничување на извозот на вакцини од ЕУ

Ана Ололовска

Меркел призна дека заразата им излегла од контрола

Ана Ололовска

Хамбург: Карантин за околу 500 вработени во Ербас

Ана Ололовска

Германија купува нов препарат со антитела за лекување од Ковид-19

Ана Ололовска