ВИДЕО: Двајца повредени при експлозија на реактор во хемиска фабрика во Холандија

Од:

Противпожарните екипи утрово успеаја да го изгаснат огнот што избувна доцна синоќа при експлозија на реактор во хемиска фабрика на нафтената компанија „Шел“ крај холандскиот пристаништен град Ротердам.

При ексползијата полесно се повредени две лица.

– Опасноста е надмината. Операцијата за отстранување на последиците од инцидентот е во последната фаза, соопшти претставник на противпожарната служба.

Експлозијата, за која се уште не се утврдени причините, се случила во момент на смена на дежурните екипи.

Локалните медиуми информираат дека жителите во близина на фабриката слушнале експлозии и виделе огромни пламени јазици како се креваат во ноќта.

Експлозиите во фабриката довеле до ослободување на етилбензол, што може да предизвика силна дразба на очите и кожата, соопштија локалните власти. Тие на жителите им препорачаа да ги држат затворени прозорците од домовите и да не ги вклучуваат климатизерите.

Поради пожарот во текот на ноќта беше прекинат патниот и поморскиот сообраќај во реонот околу фабриката.

Би можело да ве интересира

Холандскиот премиер го прекина одморот поради зголемен број заразени од Ковид-19

А1он

Песни од македонската поетеса Љубинка Давидовска на светски конкурс во Холандија

А1он

Уапсени двајца патници кои одбиле да носат маски во авион

А1он

Амстердам и Ротердам воведоа задолжително носење заштитни маски

А1он

Холандската влада не препорачува носење заштитни маски

А1он

Две лица загинаа при уривање на холандски воен хеликоптер

Ана Ололовска

Leave a Comment

two × 5 =