ВИДЕО: Двајца мртви во напад со самострел во Холандија, полицијата пукала на напаѓачот

Од:

Во холанскиот град Алмело денеска е изведен вооружен напад, во кој две лица загинаа, а едно е повредено. Осомничениот е уапсен, откако претходно бил ранет, јавија локалните медиуми.

Објавена е снимка на која се гледа полугол маж со самострел на балконот, додека во заднина се слуша истрел од огнено оружје. Мажот наводно од балконот со самострелот пукал во минувачи.

Полицијата испукала неколку куршуми обидувајќи се да го уапси осомничениот. Очевидци велат дека слушнале повеќе истрели.

Полицијата на Твитер прво објави дека ситуацијата е под контрола, но потоа објави дека се работи за ситуација означена со кратенката ГРИП 3, што значи дека тековната ситуација е опасна за граѓаните.

Би можело да ве интересира

Холандија сака да распореди Ф-35 во Бугарија за да го поддржи НАТО

А1он

Холанѓаните стравуваат од земјотреси поради зголеменото производство на гас

Ана Ололовска

ВИДЕО: Илјадници протестираа во Амстердам против ковид мерките, полицијата ги растера

Катерина Павлова-Николовска

12-годишно момче загина во огномет во Холандија

Катерина Павлова-Николовска

Од Ковид-19 почина еден од најголемите противници на вакцинацијата

Ана Ололовска

Холандија конечно ќе добие нова четирипартитна влада, девет месеци по изборите

А1он