ВИДЕО: Драматично слетување во поле на руски патнички авион

Од:

Авион Ербас А320 на пат од Сочи до Омск прогласи вонредна состојба на средината на летот утрово и беше пренасочен на алтернативен аеродром во Новосибирск, но не успеа да стигне до него, изјавија од службите за итни случаи за руските медиуми.

Авионот бил принуден да изврши принудно слетување на поле оддалечено 180 километри од меѓународниот аеродром Новосибирск. Инцидентот бил предизвикан од дефект на хидрауликата, според прелиминарните извештаи.

На летото на Урал ерлајнс имало до 170 луѓе, меѓу кои и 23 деца. Првите извештаи забележаа дека никој од патниците или екипажот не претрпел сериозни повреди. Властите рекоа дека леталото останало во еден дел при слетувањето, немало пожар во авионот и дека патниците се евакуирале од авионот користејќи тобогани за итни случаи.

Повеќе канали на Телеграм споделија слики од местото на настанот, прикажувајќи го леталото со надуени слајдови за евакуација во поле со жито опкружено со прва помош. Групи патници можеа да се видат како стојат во далечина на други фотографии.

Гувернерите на регионите Новосибирск и Омск ветија дека ќе им ја пружат на патниците сета потребна помош, вклучително и привремено засолниште и превоз. Руските воздухопловни власти започнаа истрага за околностите на инцидентот.

Во 2019 година, друг авион на „Урал ерлајнс“ направи слично чудо слетувајќи на поле со пченка во близина на Москва, откако авионот удри во јато птици при полетувањето. Немајќи време да го фрлат горивото, пилотите решиле да го приземјат тешко натоварениот авион со тркалата нагоре, а екипажот успеал безбедно да ги евакуира сите 226 патници.

Би можело да ве интересира

Османи: Русија, а не западните демократии е причина за проблемите и нестабилноста на регионот

Предраг Петровиќ

Израел треба да ги знае правилата на војување, бројките на убиени цивили во Газа се страшни, смета Лавров

Орце Костов

Руска манекенка и нејзината ќерка пронајдени мртви

Предраг Петровиќ

Путин испрати предупредување до Западот: Нема да дозволиме никој да ја подели Русија

Шефот на НАТО: Русија сее раздор во Босна и Херцеговина, гледаме сецесионистичка реторика

Финска: Нема разговори со Русија