(ВИДЕО) Драма во Мексико: Момче падна од висина од 12 метри кога пукна ременот, камерата го сними хоророт

Од:

6-годишно момче од Мексико преживеа со чиста среќа кога му се откачи зип-лајн ременот, по што падна во вештачко езеро во забавен парк.

Семејството го снимило страшниот инцидент. На видеото се гледа како Цезар Морено виси 12 метри над вештачко езеро во Амазонската експедиција во паркот Фундидора. Потоа се гледа како возрасен маж доаѓа до момчето и го насочува кога ненадејно се кине безбедносниот појас.

Човекот застанува и неколку луѓе во позадина врескаат пред да заврши снимката.

Сестрата на момчето, Натали Морено, на Фејсбук открила дека „добар човек“ скокнал во езерото за да го спаси нејзиниот помал брат од давење.

Паркот Фундидора во понеделникот соопшти дека активностите на сите атракции се суспендирани и дека компанијата што управува со поштенската линија е под истрага за одговорност.

Од управата на паркот додаваат дека „ќе одржува комуникација со семејството на малолетникот за да се обезбеди институционална поддршка и да се реши се што е поврзано со ситуацијата“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Ураган го погоди Мексико, 27 мртви

Катерина Ѓуровски

Најмалку 27 загинати во Мексико по ураганот Отис

ВИДЕО: Се урна покрив за време на миса во Мексико, најмалку деветмина загинати

Катерина Ѓуровски

Во Мексико: Распарчени тела пронајдени на повеќе локации, пораки оставени крај телата

Најмалку осум лица загинаа во поплавите во Мексико, шест во Гватемала

Границата на САД и Мексико е најопасниот премин на светот: Стотици мртви и исчезнати