ВИДЕО: Драма во Ерусалим, еден мртов, четворица повредени

Од:

Израелската полиција денеска уби Палестинец, откако претходно уби еден и рани четворица Израелци, во близина на влезот на светата џамија Ал Акса во Ерусалим, соопшти полицијата.

Во соопштението се потсетува дека насилството на ова место, кое и двете религии го сметаат за свето, започна во мај.

Брзата помош соопшти дека три лица се здобиле со тешки повреди, а две со полесни, пренесува Сан Диего Трибјун.

Болницата Хадаса во Ерусалим подоцна објави дека еден од повредените починал, а болничарите потврдија дека палестинскиот напаѓач останал мртов на местото на нападот.

Палестинците го сакаат источен Ерусалим како главен град на нивната идна држава, но Израел го смета целиот град за вечен и неделив главен град на еврејската држава.

Би можело да ве интересира

Израел веќе вакцинираше повеќе од 500.000 луѓе со четвртата доза

Ана Ололовска

Во Израел 4.900 здравствени работници се во карантин, има недостиг на персонал

Ана Ололовска

Бенет: Израел може да дејствува против Иран без оглед на договорот

А1он

Израелскиот министер за одбрана се сретна со кралот на Јордан

А1он

Во Израел за еден ден регистрирани речиси 12.000 новозаболени од Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во пад на израелски воен хеликоптер загинаа двајца пилоти

Ана Ололовска