ВИДЕО: Додека нобеловка зборуваше за нејзините мртви родители Трамп ја праша „Каде се тие сега?“

Од:

Доналд Трамп предизвика бурни реакции на социјалните мрежи за неговите прашања за време на разговор добитничката на Нобеловата награда за мир.

Додека Надја Мурад зборуваше за мртвите родители, Трамп ја праша: „Каде се тие сега?“

Мурад му рече на американскиот претседател дека Исламска држава (ИД) ги убила нејзината мајка и шестмина браќа.

Трамп ја праша: „А каде се тие сега?“, на што Мурад одговори: „Ги убија. Тие се закопани во масовна гробница“.

Снимката од нивниот краток разговор брзо се прошири на интернет.

Исламските екстремисти ја измачувале и силувале Надја Мурад, а откако успеала да побегне од заробеништво, таа стана лик на кампања за ослободување.

Мурад во своето обраќање пред Трамп изјави дека, и покрај тоа што ИД заминала од Ирак, курдските и ирачките власти сè уште се борат за контрола над областа каде што таа живеела и го повика да интервенира, пренесува хрватски „Индекс“.

Но, тоа не беше сè. Трамп побара од добитничката на Нобеловата награда да објасни зошто точно го добила ова признание.

„Бидејќи по сето она што ми се случи, не се откажав. Се борев за светот да дознае дека ИД силуваа илјадници жени. Тоа беше прв пат една жена од Ирак да излезе и јавно да зборува за она што се случи“, објаснила таа.

Би можело да ве интересира

Рјабков: САД долго развиваат крстосувачки ракети од среден дострел

Ана Ололовска

Отпуштен од работа полицаецот кој задави Афроамериканец

Ана Ололовска

Помпео загрижен за ситуацијата во Либија

Ана Ололовска

Трамп: Индија и Пакистан да ги намалат тензиите околу Кашмир

Ана Ололовска

Полицијата во САД викендов спречила три можни масовни пукања

Началникот на Федералните затвори во САД отстранет од функција по самоубиството на Епстајн