ВИДЕО: Девојка нападна демонстранти со хокеарски стап во Канада

Од:

Две девојки во Канада биле снимени со мобилен телефон како вербално и физички напаѓаат демонстранти на собирот против полициската бруталност и антирасизам во државата, пренесоа канадските медиуми.

Според локалната полиција на Винипег, двете девојки се пријавени и во моментот се испитува нападот и мотивот за таквото противзаконско поведение врз демонстрантите.

Еден од жртвите, Тео Ландри (29), рече дека тој заедно со неговите пријатели биле на мета на девојките кои првично ги навредувале од автомобилот, а потоа го напуштиле возилото физички да се пресметаат. На снимката се гледа како една девојка тргнува кон демонстрантите и ги удира неколкупати со хокеарски стап.

Posted by Boma Cookey Gam on Недела, 05 јули 2020

„Она што се случи тогаш, ме растажи, но не сум изненаден“, изјави Ландри за канадските медиуми.

Би можело да ве интересира

Огромни загуби на канадските универзитети поради Ковид-19

Ана Ололовска

Канадскиот сојузен дефицит ќе достигне 328,5 милијарди долари

Ана Ололовска

Канаѓанка обвинета за закани кон американскиот претседател

Ана Ололовска

Канада ќе ја држи затворена границата со САД најмалку до 21 октомври

Ана Ололовска

Канадската компанија „Ер Трансат“ ќе отпушти 2.000 вработени

Ана Ололовска

Во Канада се затвораат ноќните клубови поради коронавирусот

Ана Ололовска