ВИДЕО: Деветмина рудари каменувани до смрт во Јужна Африка

Од:

Деветмина илегални рудари од Лесотo се каменувани до смрт во западниот дел на Јоханесбург.

dobivaj vesti na viber

Полицијата во Јужна Африка покрена истрага за убијците на рударите, чии тела се пронајдени на улиците на Матолвил.

Приведени се 87 лица. Ние го осудуваме овој варварски напад и го пребаруваме секој камен за да ги заштитиме жителите на Матолвил и Рудпурт, рече провинцискиот комесар Елиас Мавела, додавајќи дека полицијата се обидува да ги уапси виновниците што е можно поскоро.

Во Јужна Африка работат илјадници нелегални рудари, а често има судири меѓу ривалските групи.

Јужна Африка е земја со најголема стапка на насилство, во просец 68 убиства дневно, во текот на минатата година.

Би можело да ве интересира

Јужна Африка: Смртта на тинејџерите поврзана со нешто што јаделе, пиеле или пушеле

Ана Ололовска

Тела на 20 млади луѓе пронајдени во ноќен клуб во Јужна Африка

Катерина Павлова-Николовска

Во поплавите во ЈАР загинаа 395 лица, стравувања дека смртниот биланс ќе расте

А1он

Најмалку 45 жртви во поплавите во Јужна Африка

А1он

Јужна Африка ќе произведува копија на вакцината на Модерна

А1он

Бројот на жртви во тропската бура Ана во Јужна Африка се зголеми на седумдесет

Ана Ололовска