ВИДЕО: Демонстранти ја истрижија и ја исфарбаа градоначалничката

Од:

Граѓаните на Ла Паза, незадоволни со ситуацијата во Боливија излегоа на улиците ширум државата за да протестираат против актуелната власт.

Како главна причина за протестот демонстрантите ја наведоа наводната нерегуларност на изборите на кои Ево Моралес однесе победа.

Освен во Ла Паза, најдинамично беше во Винто каде граѓаните ја нападнаа градоначалничката Патрисија Арче, која ја извлекоа на улица, ја полеаа со црвена боја а потоа ја истрижија.

Градоначалничката Арче, членка на владеачкото Движење за социјализам, антивладините демонстранти ја сочекаа на излез од владината зграда. Ја обвинија дека регрутира симпатизери на власта кои биле носени во градот за да ги разбијат протестите.

Би можело да ве интересира

Нови судири во Боливија меѓу приврзаниците на Моралес и полицијата

Ана Ололовска

Моралес ја обвини ОАД за пучот во Боливија

Ана Ололовска

Козак: САД ја признаа Анес за привремена претседателка на Боливија

Ана Ололовска

Судири во Боливија откако Анес се прогласи за претседателка

Ана Ололовска

Уставниот суд на Боливија ја призна сенаторката Жанин Анес за претседател на земјата, САД и Бразил веднаш ја признаа

Ана Ололовска

Моралес: Останувам во политиката, борбата продолжува