ВИДЕО: Демонстрантите против „зелената пропусница“ во Рим тргнаа кон владата, полицијата ги растера со водени топови

Од:

Илјадници демонстранти маршираа денеска на улиците на Рим во знак на протест против владината уредба со која од следната седмица за одење на работа ќе биде задолжителна вакцинација или негативен ПЦР тест.

Во Италија, вакциналниот сертификат познат како „зелена пропусница“ почнува да важи од 15. октомври и за државните институции и за приватните компании.

Демонстрантите одржаа бучен, но дозволен протест на еден од плоштадите во градот, но потоа тргна кон блискиот парк што било недозволено движење и се судрија со полицијата.

Полицијата ги блокираше демонстрантите да поминат покрај улицата каде што се наоѓа канцеларијата на премиерот Марио Драги, но еден група од од луѓето што протестираа успеа да се пробие за за малку ќе стигнеше до работното место на премиерот.

Тогаш полицијата употреби водени топови и го спречи обидот на демонстрантите да влезат во седиштето на италијанската влада.

Државната телевизија РАИ јави дека имало помалку од 10 илјади лица, додека организаторот на протестот тврди дека на демонстрациите имало 100.000 луѓе. Едно лице е повредено.

На протестот пристуствувале и припадници на екстремно-десничарската група Форца Нова.

Протести денеска имаше и во Милано и во Торино.

До денеска во Италија 80 проценти од лицата над 12 години имаат примено две дози вакцина.

Би можело да ве интересира

Италија ја проширува употребата на „суперзелениот“ сертификат

Катерина Павлова-Николовска

Италија воведе задолжителна вакцинација за Ковид-19 за сите постари од 50 години

Италија ги забрани новогодишните прослави поради зголемениот број на случаи на заразени со Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Италија воведува построги анти-ковид мерки, обврската за вакцинација се проширува

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Протести во Италија поради „зелениот пасош“ за на работа

Во Италија од денеска на работа само со „зелен пасош“

Катерина Павлова-Николовска