ВИДЕО: Демонстрант ја загуби раката во детонација на граната на протестите на „жолтите елеци“

Од:

Протестите на „жолтите елеци“ во Париз најбрутални досега. Во новите судири меѓу полицијата и демонстрантите, еден демонстрант е тешко повреден, во детонација на граната ја загуби раката.

Граѓаните и демонстрантите, на социјалните мрежи споделуваат фотографии и видеа од тешко повредениот маж.

Француската полиција, за време на протестите употреби солзавец за да ги растера гневните демонстранти. Демонстрантите возвраќаа , на дел од видео снимките може да се види демонстрант како удира полицаец во лице, по што полицијата ја засили репресијата.

Ова е 13-ти викенд по ред во Франција каде масовно секоја сабота се одржуваат протести на „жолтите елеци“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Насилни протести во Париз, полицијата растеруваше со солзавец

Сто и педесет лица уапсени на демонстрациите на жолтите елеци во Париз

Амбасадор на Белорусија во Словачка со поддршка за демонстрантите

А1он

Свештеникот Френсис Мишел, кој заедно со „жолтите елеци“ пееше „Макрон е глупав“, е тргнат од Црквата

А1он

Ирак: Од почетокот на бунтот досега убиени речиси 550 луѓе, повредени околу 30.000

На протестот на Жолтите елеци во Париз уапсени 59 луѓе