ВИДЕО: Циклонот сега беснее низ Украина, киевското метро се наполни со вода

Од:

Силната бура која изминатата недела ја парализираше западна Европа, денеска пристигна и во Украина. Силни врнежи од дожд и оркански ветер го погодија главниот град на земјата, Киев, каде се поплавени улици и повеќе станици од метрото, а сообраќајот е закочен.

Ветрот достигна брзина од 24 метри во секунда. Снимките покажуваат како низ тунелите од градското метро течат реки вода.

Операторот на метрото во Киев соопшти дека се затворени две станици во кои продрела водата.

Поплавени се и улици во центарот на украинската престолнина, а дел од снаодливите граѓани веднаш најдоа начин да се движат низ поплавениот град.

Во невремето и поплавите кои погодија голем дел од Европа, животите досега ги загубија најмалку 189 лица, а стотина луѓе се исчезнати.

Неколку десетици илјади беа принудени да ги напуштат своите домови, а многумина сѐ уште немаат пристап до струја и вода за пиење.

Би можело да ве интересира

Кулеба: Црвените линии на Путин се ограничени на руските граници

А1он

Путин: Ширењето на НАТО кон Украина е преминување на црвената линија

А1он

Зеленски вети „силен одговор“ по нападот врз неговиот советник

А1он

Изрешетан автомобилот на главниот советник на украинскиот претседател

Во Украина почнаа воени вежби со земјите на НАТО

А1он

Во експлозија на автомобил загинаа двајца претставници на локалната влада во Украина

А1он