ВИДЕО: Циклонот Гита ја опустоши островската држава Тонга

Од:

Малата островска држава Тонга во Тихиот Океан е опустошена од тропскиот циклон Гита, кој ги погодил островите минатата ноќ.

Според медиумите во Нов Зеланд, циклонот бил од четврта категорија, а налетите на ветрот во епицентарот достигнувале брзина од 54 метри во секунда, или над 200 километри на час.

Околу 70 отсто од домовите и објектите во Нуку’Алофа – главниот град на Кралството Тонга, се целосно или делумно урнати. На повеќето места по островите нема струја. Паднати се многу дрва и електрични столбови.

Би можело да ве интересира

Циклонот Амфан во Индија предизвика штета од 13 милијарди долари

А1он

ВИДЕО: Поради циклонот Амфан евакуирани повеќе од 2,6 милиони луѓе во Индија и Бангладеш

А1он

Помош од ОН за жртвите на циклонот Харолд во јужниот Пацифик

Ана Ололовска

Силен земјотрес го погоди архипелагот Тонга

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку три лица загинаа во циклонот Кенет во Комори

По циклонот во Мозамбик потврдени 139 случаи на колера

Ана Ололовска