ВИДЕО: Четворица мртви во рускиот напад на Херсон

Од:

Најмалку четири лица загинаа, а десет се ранети во рускиот ракетен напад на Херсон, од кој руските сили се повлекоа пред две недели, изјави гувернерот на тој регион во Украина. Регионот во голема мера е без струја и вода, еден ден по бројните руски напади врз енергетска инфраструктура .

dobivaj vesti na viber

„Руските окупатори отворија оган врз станбениот кварт од повеќецевни ракетни фрлачи. Голема зграда се запали“, напиша на Телеграм Јарослав Јанучевич, шеф на воената управа во Херсон.

Би можело да ве интересира

Бугарија ќе и достави мало и лесно оружје на Украина

Марат Габидулин беше „десна рака“ на шефот Вагнер, сега вели: Знам што сака, тој е опасен за целиот свет

Горан Наумовски

Чавушоглу верува дека до пролет во Украина ќе има примирје или преговори

Русија најави евакуација од источниот брег на Днепар

Русија „огорчена“ од поддршката на Франција за формирање Суд за воени злосторства во Украина

Инспектори на ОН истражуваат дали руските напади врз инфраструктурата се воени злосторства