ВИДЕО: Брановите го фрлаа крузерот како играчка, внатре патниците во паника бараа спас

Од:

Крузерот „Викинг Скај“ на кој имаше 1373 патници и членови на екипажот испрати повик за помош во саботата.

Бродот немоќно се нишаше во морето додека бурата го несеше кон карпите.

Акцијата за спасување ја отежнуваше силното невреме и немирното море со бранови кои достигнуваат над 10 метри.

Драматичноста на ситуацијата на бродот најдобро може да се види од видеата кое ги снимија патниците за време на евакуацијата.

Би можело да ве интересира

Норвешки „Еквинор“ и британски ССЕ градат најголем светски ветропарк во море

Ана Ололовска

Гори танкер во Норвешка

Ана Ололовска

Во хеликоптерската несреќа во Норвешка загинаа шест луѓе

Ана Ололовска

Се урна хеликоптер во Норвешка

Солберг постави ултиматум до коалициските партнери

Ана Ололовска

Шефицата на дипломатијата на Гренланд: Не сме на продажба

А1он