ВИДЕО: Босански тинејџер е херој во Шведска, спаси жена од сигурна смрт во пожар

Од:

Главна „ѕвезда“ во шведските медиуми овие денови е 15-годишниот Босанец Јасмин Османовиќ, кој е опишан како херој откако спасил жена од сигурна смрт во пожар во Гетеборг.

Јасмин во разговор за државната телевизија СВТ изјавил дека забележал како од соседната зграда излегува чад и ги слушнал повиците за помош.

„Пожарот само што беше избил, а густ чад излегуваше низ прозорот. Без размислување се качив од надворешната страна на вториот кат. Ја зедов жената за рацете и ја спуштив од прозорот. Луѓето кои беа под прозорот ја спасија“, вели Османовиќ, чие херојско дело е забележано и на снимка.

Жената која ја спасил Османовиќ се вика Икрам Иса Мухамед и по потекло е од Сомалија. Таа му се заблагодари на 15-годишното момче, чиј прекар е Мики.

„Ти благодарам што ми го спаси животот“, рече Мухамед.

Би можело да ве интересира

Физичка пресметка на пет лица од Вевчани и Велешта поради нетрпеливост во сообраќајот

Ана Ололовска

Шведска вознемирена поради убиството на 19-годишниот рапер

Предраг Петровиќ

Шведска го продолжи прекинот за употреба на вакцината на Модерна кај младите

А1он

Во Гостивар тепачка, полиција смирувала со истрели во воздух

Ана Ололовска

Шведска ја одби Модерна и реши со Фајзер да ги вакцинира децата постари од 12 години

Ана Ололовска

Шведските социјалдемократи ја номинираат министерката за финансии за наследник на премиерот

А1он