ВИДЕО: Борба со големиот пожар на Сицилија, евакуирани домови, затворен аеродром

Од:

Италијанскиот остров Сицилија е погоден од големи пожари, поттикнати од рекордна горештина, поради што е наложена евакуација, а аеродромот е затворен.

Чадот е забележан над градот Катанија, кој е особено погоден од пожарите. Голем пожар избувна во предградието на градот и неколку семејства беа принудени да ги напуштат своите домови.

Според агенцијата АНСА, 150 луѓе биле заробени од пожари во две крајбрежни области на Катанија. За да го избегнат огнот, тие отишле на плажа, каде што биле спасени од крајбрежната стража, прво со гумен чамец, а потоа префрлени на патролни чамци.

Пожарникарите извршиле околу 250 интервенции во последните 24 часа на островот, а операциите за гаснење пожари се уште траат со помош на хеликоптери и авиони.

Би можело да ве интересира

Италијанската Влада најави помош за граѓаните при плаќањето на сметките за гас и електрична енергија

А1он

Изгаснат пожарот во адвокатската улица во Скопје

А1он

Пожар избувна во стар објект во адвокатската улица во Скопје

А1он

Шпанија и Италија уапсија 106 лица кои переле пари за мафијата

А1он

Автомобил се запали во скопската населба Аеродром

А1он

Сомалиец во Италија со нож нападна четири жени и дете