(ВИДЕО) Белоруски граничари: Украинците не плашат со кукли на обесени руски војници

Од:

Белоруските граничари на националната телевизија раскажуваа дека граничари од Украина закачиле кукла во униформа на руската армија на границата со Белорусија и ја нарекле Валера, пишува Украинска Правда.

Сергеј Павлов, официјалниот претставник на граничниот одред „Мозир“, изјави дека Украинците рекле дека куклата претставува војник кој загинал во близина на Киев.

Граничарите од Белорусија тврдат и дека нивните колеги од Украина ја оштетуваат инфраструктурата и покажуваат агресивни гестови. Тие изјавија дека Украинците пишуваат навредливи натписи на сообраќајните знаци и пуштаат политички аудио-снимки и закани.

„Не плашиме, туку навестивме“, одговори Државната гранична служба на Украина.

Би можело да ве интересира

Руски градоначалник: Седум исчезнати во Нова Каховка по уривањето на браната

Ана Ололовска

Украина: По уништувањето на браната, полињата во Херсон би можеле да станат пусти

Ана Ололовска

Зеленски: Добивме сериозна, моќна понуда на авиони Ф-16

Ана Ололовска

Американско разузнавање: Русија стои зад нападот на браната

Ана Ололовска

Југот на Украина исчезнува под вода, катастрофата се протега до Крим: Хаос се очекува во следните денови

САД: Русите ја разнесоа браната, имаме доказ