(ВИДЕО) Бајден: Путин ќе тргне на Украина, одговорот скапо ќе ја чини Русија

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција во Белата куќа по повод првата година од неговото претседателствување изјави дека тоа е година на предизвици, но и на огромен напредок.

dobivaj vesti na viber

Бајден особено ја наведе кампањата за масовна вакцинација против Ковид-19 и притоа истакна дека 75 отсто од возрасните Американци сега се целосно имунизирани, во споредба со 1 отсто кога неговата администрација ја презеде власта. Зборувајќи за пандемијата, тој рече дека е свесен дека Американците се фрустрирани од целата ситуација и нејзините последици за економијата.

„По речиси две години физички, емоционални и психолошки последици од оваа пандемија, за многумина од нас беше премногу. Некои луѓе можеби ова го нарекуваат ‘нова нормалност’, но јас ја нарекувам работа што сè уште не е завршена. Работите ќе одат на подобро. Најдобрите денови на оваа земја се уште се пред нас, а не зад нас“, рече Бајден.

Тој нагласи дека Соединетите Американски Држави ќе истраат во напорите да се вакцинираат против коронавирусот, бидејќи се покажало дека оваа практика функционира. Бајден додаде дека САД нема да се вратат на локдаун и затворање на училиштата и дека новата, омикронска напнатост, не е причина за паника.

Американскиот претседател, исто така, се пофали со „рекордно отворање работни места“, „рекорден раст“ со стапка на невработеност која сега изнесува 3,9 отсто, во однос на 6,4 отсто пред една година.

Тој зборуваше и за односот со Русија и прашањето за Украина, нагласувајќи дека Москва ќе сноси одговорност доколку, како што наведе, ја нападне Украина.

„Ако Русија оди во Украина, тоа ќе има катастрофални последици. Претпоставувам дека Путин ќе тргне кон Украина“, рече американскиот претседател, додавајќи дека „целосната инвазија на земјата, сепак, ќе предизвика одговор што скапо ќе ја чини Русија и нејзината економија“.

Бајден рече дека верува оти Русија подготвува акција во Украина, иако смета дека Путин се уште не донел конечна одлука. Тој истакна дека ќе го ограничи пристапот на Русија до меѓународниот банкарски систем доколку ја нападне Украина.

Би можело да ве интересира

Русија: Челичарницата „Азовстал“ е целосно ослободена, се предадоа сите

Бајден пристигна во Јужна Кореја, прв на агендата е Самсунг

Европскиот парламент изгласа едногодишна суспензија на царините на стоки од Украина

Ана Ололовска

Бајден се сретна со челниците на Шведска и Финска

Ана Ололовска

Украинската Врховна Рада се подготвува Путин да го прогласи за воен злосторник

Ана Ололовска

Бајден на средба со лидерите на Шведска и Финска

Катерина Павлова-Николовска