(ВИДЕО) Бајден: Не се осмелувајте да ги нарекувате демонстранти, тие беа домашни терористи

Од:

Трамп почна „целосен напад“ врз демократските институции во државата, нагласи денеска новоизбраниот американски претседател Џо Бајден.

Тој ги нарече демонстрациите пред Капитол едни од „најцрните денови“ во историјата на САД.

– Не се осмелувајте да ги нарекувате демонстранти. Тие беа насилна толпа. Востаници. Домашни терористи. Тоа е во основата. Толку едноставно, нагласи Бајден.

-Нашиот претседател не е над законот, тој го поттикна ова, не од сега и не од овде, додаде тој.

Според Бајден, ова било „комбинација од напади врз Уставот на САД и врз трите гранки на законодавната, извршната власт и судската власт“.

-Тоа се покажа со тоа што дури и „потпретседателот беше запрен во извршување на својата уставна надлежност, рече Бајден.

Тој денеска ја потврди кандидатурата за нов државен обвинител на Мерик Гарланд, кој ќе го предводи и Министерството за правда на САД. Негов заменик ќе биде Лиза Монако, додека Ванита Гупта е именувана за помошник на државниот обвинител а Кристен Калрк за помошник државен обвинител нa одделот за граѓанските права.

Би можело да ве интересира

„Билд“: САД со нови санкции против Русија доколку ескалира ситуацијата во Украина

А1он

Кремљ: Загрижени сме затоа што САД ги зголемуваат тензиите

Ана Ололовска

Пилот на американски авион скокнал при слетување на носач, повредeни седум морнари

Ана Ололовска

Нед Прајс: Во светот има само еден човек кој знае што подготвува Русија за Украина

Ана Ололовска

САД го тужат Гугл за следење без дозвола од корисниците

Ана Ололовска

Американската амбасадорка во ОН: Руската инвазија на Украина би ја отворила Пандорината кутија

Ана Ололовска